НЕВРО РЕХАБ ИЗГРЕВ е тясно специализирана при увреждания на централната и периферната нервна система.
В зависимост от стадия на заболяването терапията може да бъде продължителна или сведена само до няколко процедури.
Нашата цел и приоритет е посредством всички знания и опит, които сме придобили през годините в специализирани болнични заведения, да допринесем възможно най-бързо и качествено за Вашето възстановяване!
Инсулт
Мозъчният инсулт е остро нарушение на мозъчното кръвообръщение, провокирано от недостатъчно кръвоснабдяване на определена негова зона. Исхемичния инсулт се дължи на запушване на мозъчен кръвоносен съд, докато при хеморагичния инсулт е налице мозъчен кръвоизлив.
Най – честите нарушения в хроничния период са свързани със загуба на активни движения (пареза, мускулна слабост), спастично повишен мускулен тонус, негативни промени в еластичноста на тъканите (скованост), нарушена сетивност, неизползване на засегнатите крайници (неглект), нетипични и неефективни модели на движения в засегнатата страна, говорни и зрителни нарушения и патологична походка.
Как се лекува
Веднага след получаване на инсулт болният има спешна нужда от активно лечение. Колкото по-бързо започне, толкова по-големи са шансовете за добро възстановяване. Рехабилитацията има за цел пациента да се преобучи и придобие отново загубените двигателни функции в следствие на мозъчно съдовия инцидент. Най– бързи и добри резултати могат да се постигнат когато навремнно се започне необходимата рехабилитация и се приложат специализирани неврорехабилитационни методики, като Бобат, PNF с други.
Какъв е фокусът на двигателното подобряване?
- Да се намали спастично повишения мускулен тонус
- Възстановяване на активните движения в засегнатата част на тялото
- Максимално бързо пациента да се научи на самостоятелна походка
- Да се преобучи и включи в ежедневните си дейности засегнатата ръка
Ние изготвяме индивидуална методика за всеки един от пациентите спрямо възможностите му и неговите бъдещи потребности. Работим по световно утвърдени терапевтични подходи. В програмата за възстановяване след инсулт, се използват иновативни техники за улесняване на определени движения, упражнения за разтягане и укрепване на мускулите, тренировки за равновесие и походка. Нашите специалисти са добре подготвени със сериозна практика от болнични заведения и специализирани центрове за борба с последиците от инсулта.
Черепно-мозъчни травми(ЧМТ)
Черепно-мозъчна травма е най-опасният и непредсказуем вид нараняване, чиито последствия са изключително трудни за прогнозиране, а също и за овладяване.
Чести причинители са пътно транспортните произшествия, трудови злопоуки и други инциденти. Тези травми ежегодно убиват повече от милион души, а още повече остават инвалидизирани за цял живот. Най-сериозния проблем, който остава след преживяната травма са нарушените двигателни и когнитивни функции. Те възникват в следстивие на загубени неврони и нарушената връзка между тях.
Как се лекуват ?
В зависимост от степента на увреждане, наличието и сложността на мозъчния оток, черепно-мозъчните травми се разделят на много видове, всеки от които има свои собствени характеристики, както по отношение на терапията, така и по отношение на рехабилитацията.
Процесът на рехабилитация след нараняване на черепа изисква интегриран подход и редовност в двигателното преубочение. За да може курсът на възстановяване да има максимален ефект е необходимо да се започне с прилагането му възможно най-рано! Времето, изминало от момента на нараняване до началото на рехабилитационния процес е от голямо значение за по-качествено и успешно възстановяване.
Какъв е фокусът на двигателното подобяване?
- свеждане до минимум двигателните нарушения
- подобряване психоемоционалното състояние на пациента
- подобряване възможността за самообслужване
- подобряване на равновесието, кординацията на движенията и походката
Всеки един има шанс да подобри двигателните си възможности ако на пострадалия своевременно бъде оказана необходимата специализирана помощ.
Изключително важен е точния специализиран подход, мотивацията на пациента и силната подкрепата от близките.
Колко ефективна ще бъде тази борба зависи от точността на диагностичните мерки, правилния избор на лечение и хода на възстановяване след черепно-мозъчната травма.
Гръбначно-мозъчни травми
Гръбначно-мозъчните травми представляват увреди на различните елементи от гръбначния стълб, гръбначния мозък и коренчета, като стават причинители на тежка неврологична симптоматика.
Класифицират се според клиничната им картина и степента на засягане на отделните гръбначномозъчни сегменти. Възникват често след пътнотранспортни произшествия, професионални злополуки, спортни и битови травми, както и несъобразени гмуркания.
При гръбначно-мозъчните травми настъпват различни по тежест двигателни дефицити. Те зависят от това, коя зона от гръбначния мозък е наранена и дали гръбначния мозък е прекъснат изцяло или частично. Наблюдава се загуба на нервната функция под нивото на нараняване. Травмите в цервикалния отдел водят до квадриплегия или квадрипареза, а наранявания в по-ниските отдели на гръбначния мозък причиняват парализи, засягащи краката и долната част на тялото наречени параплегии.
Как се лекува?
Прилага се хирургично или консервативно лечение. Важна част от процеса на възстановяване е специализираната рехабилитация с правилно поставена оценка на двигателния потенциал.
Какъв е фокусът на двигателното подобряване?
- да се увеличи мускулната сила на крайниците
- да се увеличи мускулната сила и контрола на торса
- да се намали спастично повишения мускулен тонус
- да се подобри равновесието
- подобряване на финната моторика
- обучение в сядане, трансфер, изправен стоеж и ходене
- повишаване на психоемоционалния тонус
- повишаване способността за самообслужване
Ние ще съставим специализиран възстановителен комплекс, съобразен спрямо нивото на увреда и индивидуалните възможности и потребности на пациента.
Само правилно подбраната възстановителна програма ще допринесе за качетвено и правилно поетапно двигателно подобряване.
Множествена склероза
Множествената склероза е хронично автоимунно демиелинизиращо и дегенеративно заболяване на нервната система с вероятна генетична предразположеност, засягащо предимно млади хора. Формите на множествената склероза биват пристъпно-ремитентна, вторично прогресивна, първично прогресивна и пристъпно прогресивна. Образуват се мултиплени плаки на демиелинизация в различни зони на главния и гръбначния мозък. Неврологичните симптоми зависят от локализацията на мултиплените плаки. Много често първи симптом на заболяването е едностранен неврит на зрителния нерв.
Как се лекува множествената склероза?
Лечението на множествената склероза се разделя на две групи.
Лечение на острия пристъп и междупристъпно лечение. По време на острия пристъп се назначават кортикостероиди по схеми. Междупристъпното лечение има за цел да модифицира хода на развитие на заболяването, като цели профилактика на нов пристъп или забавяне прогресирането на заболяването. Назначават се интерферони, имуноглобулини и имуносупресори.
Възстановителният фокус е насочен върху:
- намаляване тежестта на неврологичните симптоми
- забавяне на прогресията на заболяването
- възстановяване на загубените двигателни функции на тялото
- предотвратяване на усложненията
Нашата цел е насочена върху облекчаване на обострянията и забавяне на прогресиране на заболяването. Изключително важни са общоукрепващите процедури, които не уморяват, а укрепват организма.
Физиотерапията и лечебната гимнастика са важна и неотлъчна част от борбата с множествената склероза. Поднесена от специалист с богат опит в областта на неврорехабилитацията може само и единствено да помогне за предотвратяване на бъдещи усложнения и прогресия на заболяването.
Травми на периферните нерви (ЧМТ)
Травмите на периферните нерви биват открити и закрити, а според механизма на получаване биват лицерация и контузия, обтягане и усукване, компресионна исхемия, термична и електрическа, инжекционна травма. Най-популярна е класификацията на Seddon, според която уврежданията на периферните нерви могат да се разделят в три степени според тежестта на увредата.*
Невропраксия, при която нервната проводимост е прекъсната, но нервът е интактен. Тази увреда е обратима. ** Аксонотмеза където аксоните и миелиновата обвивка на нерва са анатомично прекъснати, но ендоневриума, периневриума и епиневриума са интактни. Клиничната картина при такава увреда се характеризира с пълна загуба на всички моторни, сетивни и вегетативни функции дистално от нивото на увреждане. *** Невротмеза, при която увреждането има пълно анатомично прекъсване на ствола на нерва до степен за невъзможна спонтанна регенерация. В този случай е необходима хирургическа интервенция върху нерва, която може да бъде от различно естество.
Как се лекуват травмите на периферните нерви?
В зависимост от степента на увреда рехабилитацията може да продължи от 1 – 2 месеца до повече от една година при напълно прекъснат нерв.
Специализираната неврорехабилитация е дълъг и задължителен процес. В най-добрия случай средно нерва прораства по 1мм на ден. Приема на витамини от групата В е от основно значение. Препоръчват се електростимулации с нискочестотни токове, масаж и упражнения съобразени с оценката по мануално мускулно тестуване.
Възстановителният фокус е насочен върху:
- превенция на последващи усложнения
- поддържане на добрата трофика на засегнатата зона
- увеличаване на мускулната сила
- провокиране на активни движения
- улесняване на ежедневните дейности на пострадалия
Нашата основна цел е максимално бърза и качествена регенерация на периферните нерви, посредством подобряване на мускулния тонус и корекция на мускулния дисбаланс. Подобряване проводимостта на нерва и нормализиране на мускулната сила. Поетапното възстановяване съпътсващо с аналитична гимнастика води до крайно добри резултати в работата с пациенти претърпяли травми на перифирните нерви.
Възстановяване след фрактури
Фрактурите са най-тежкото увреждане на опорно-двигателния апарат. При тях се нарушава цялостта на костите или ставните повърхности. Имат множество характеристики и специфификации. Според етиологията биват травматични и патологични. Според механизма директни, индиректни и авлузионни фрактури. Според количествените характеристики фрактурите биват пълни, непълни, фисури, фрактура тип зелена пръчка и инфракция. Според давността си биват пресни, застарели, лошо зараснали, незарастващи и лъжлива става. Според локализацията на фрагментите фрактурите биват неразместени, разместени фрактури, ъгловоразместени, странично разместени и др.
При фрактурите клиничната картина е деформация на крайника, болка, оток, нарушена функция на ставата, скъсен крайник, ротиран крайник, патологична подвижност, крепитации.
Как се лекуват фрактурите?
Лечението на една фрактура може да бъде оперативно и неоперативно.
При неоперативното лечение се пристъпва към репозиция на фрагментите с последваща имобилизация, която може да бъде гипсова лонгета, корсет, тутор и др. При ненаместими по закрит начин фрактури, разместени вътреставни фрактури, открити фрактури, незарастващи фрактури и др. се пристъпва към оперативна интервенция. И най-добре направената операция има нужда от последваща специализирана рехабилитация за да може пострадалия да се върне обратно към предишния си начин на живот.
Възстановителният фокус е насочен върху:
- редуциране на болката и отока
- подобряване на мускулната сила и двигателния контрол
- възстановяване на походката
- при необходимост подобряване финната моторика на пръстите
Посредством всички методи на физикалното лечение ще ускорим лечебния процес. Чрез специализирана кинезитерапия се редуцира болката и сковаността и се подпомагат мускулите и ставите да работят с пълния си обем и капацитет. Целта е да се подобри и възстанови напълно физическата сила и мобилност на пациента.
Дискова херния
Основните функции на човешкия гръбначен стълб са опорна, динамична и защитна. Той се състои от 7 шийни, 12 гръдни, 5 поясни, 5 кръстцови и 4-5 опашни прешлени между които се намират междупрешленните дискове. Те са изградени от външен фиброзен пръстен, който обгражда вътрешен гелоподобен център и хрущялни пластинки в съседство на прешленните тела. Междупрешленните дискове заедно с фасетните стави позволяват на гръбначния стълб да се движи и омекотяват натоварването.
В зависимост от степента на изместването на нуклеуса дисковите хернии се класифицират в 3 основни типа и те са протурзия, екструзия и секвестрация. Те могат да бъдат едностранни или двустранни, единични или множествени. Рискови фактори за образуване на дискова херния са травми, тежък физечески труд, наследственост, неправилна поза при седящите професии и др. Чест механизъм за получаване на дискова херния е вдигането на тежести комбинирано със свиване на трупа и ротиране. Дискова херния може да се развие навсякъде по гръбначния стълб, но най – честите локализации са в лумбалния дял и в по-редки случаи в цервикалния отдел. Симптомите при дисковата херния варират в зависимост от размера, локализацията и тежестта на самата херния. Ако дисковата херния не притиска нервни структури е възможно да липсват симптоми или да има само болка в гърба. В случаите, когато има притиснат нерв в цервикалния отдел е характерно да има болка в шийната област, скованост, изтръпване, мравучкане, нарушена сетивност, световъртеж , гадене или мускулна слабост в ръката. Притиснат нерв в лумбалния дял може да провокира болка в кръста, болка по задната част на крака, болка по предната част на бедрото, изтръпване, мравучкане, пареща болка, мускулна слабост, затруднено ходене, задържане или изпускане на урина, изтръпване на гениталиите и загуба на сексуалните функции. Диагнозата се поставя въз основа на анамнезата и поне една образна диагностика ядрено – магнитен резонанс или компютърна томография.
Как се лекуват дисковете хернии?
Лечението на дисковите хернии е комплексно. В острия период може да бъде медикаментозно и оперативно, а в хроничния период с атипична аналгезия и задължително специализирана неврорехабилитация. Тя се прилага винаги след като премине острия период на заболяването и болките станат поносими. Нашите задачи са прилагане на специализирана индивидуална кинезитерапевтична програма, при която натоварването е строго контролирано. Подбрани специализирани упражнения с премерена дозировка в съчетание с иновативна физиотерапия.
Целта е:
- редуциране на болката
- намаляване на сковаността и улесняване на движенията
- увеличаване на мускулната сила и мобилността на гръбначния стълб
- повишаване общия тонус на пациента
Болки в гърба, врата и кръста
Болките в гърба или врата могат да бъдат от различен характер и е много важно причината за възникването им да бъде установена след обстоен преглед от специалист. Само след откриване на генезиса на заболяването то може да бъде лекувано правилно и назначената рехабилитационна терапия да постигне желания успех. Причините за болки в гърба и врата могат да бъдат с произход от възникнала дискова херния, стесняване на гръбначния канал (спинална стеноза), износване на междупрешленните дискове (остеохондроза), остеоартрит на фасетните стави (фасетен синдром). Също така от травми, шофиране продължително време, катастрофа, продължителна работа пред компютър, тежък физически труд, неправилна форма на гръбначния стълб и в редки случаи онкологични заболявания. За съжаление голяма част от тях имат по-дълбок произход и ефективността на терапията зависи от бъдещо продължително лечение и от правилно поставена диагноза с последваща превенция.
Най–честите симптоми са локална болка в гърба, врата или кръста, стрекалща болка към ръцете или краката, схващане на мускулите, усещане за скованост, движеща се болка към гръдния кош.
Как се лекуват болките във врата, гърба и кръста?
Специализираната рехабилитация може да бъде използвана профилактично за предотвратяване на по-сериозни заболявания, така и като единственото ефикасно средство, чрез което може да се възвърне тонуса на пациента с живот без болка.
Целта е:
- редуциране на болката
- по-добра мобилност в гръбначния стълб
- редуциране на сковаността и спазама на мускулите
- коригиране на неправилната поза
- повишаване общия тонус на пациента
Модерна апаратна физиотерапия съчетана с индивидуална кинезитарапия ще допринесе за ефикасно отстраняване на болките във врата, гърба и кръста. Екипа на неврорехабилитация Изгрев подхожда индивидулано, към всеки пациент без да пести усилия и знания натрупани от богата ни практика.
Радикулит
Периферната нервна система е продължение или разклонение на централната нервна система. Най – общо казано функцията на периферните нерви е да свързва централната нервна система (главен и гръбначен мозък) с крайниците и органите на тялото. Тъканите на периферните нерви нямат специфична защита, което ги прави по-лесно раними от механични и токсични въздействия.
Радикулит означава възпаление на нервно коренче и може да възниквне на всяко едно от нивата на гръбначния стълб. Причините са разнообразни, а най- честите са преохлаждане, претоварване на гръбначния стълб, лоша поза, дискова болест, спондилолистеза, травми, остеохондроза, тумори и др. Симптомите са остри, стрелкащи, парещи болки, които се засилват при кашляне и кихане, движения в гръбнака и крайниците. Може да се появи и мускулен спазъм. Усещанията за допир, болка, топло или студено могат да отслабнат или да се засилят.
Лечение
Най-често лечението е консервативно, а в по-редки случаи оперативно.
В острата фаза консервативното лечение включва покой около 10 дни и медикаментозна терапия включваща нестероидни противовъзпалителни, аналгетици, витамини от групата В и др. В подострата фаза се включва специализирана физиотерапия, кинезитерапия, екстензионна терапия и мануална терапия.
Целта е:
- редуциране на болката
- подобряване на трофиката
- редуциране на възпалението и компресията
- подобряване на мобилността на гръбначния стълб
Плексит
Плексит означава възпаление на нервен сплит (плексус).
Симптомите при увреждане на цервиклания плексус са болка в областта на шията, тила и зад ухото придружени от напрегнатост на мускулатурата. В по – тежките случаи може да се стигне до принудителна поза на главата завъртяна настрани. Може да възникне и мускулна атрофия. Плексус брахиалис може да бъде засегнат от възпалителни или дистрофични процеси, а понякога и от травматични причини. Изразява се с болка в рамото, мускулна слабост, загуба на чуствителност.
Парализа тип Duchenne – Erb. При нея се уврежда горната част на плексус брахиалис. Засегната е проксималната мускулатура на ръката, най – често едностранно, като функцията на пръстите и китката е съхранена. Характерни са болки в областта на лопатката и рамото, които се засилват при движения на главата и ръката.
Парализа тип Dejerine – Klumpke настъпва при увреждане на долната част на плексус брахиалис, изразява се слабост и атрофия на дисталните мускули на предмишницата и китката.
Причините за увреждане на лумбалния плексус могат да бъдат травми, процеси на износване в прешлените, дискови секвестрации, тесен гръбначен канал, тумори, възпалителни процеси, лъчетерапия, диабет и др. Установяват се болки в лумбалната и под лумбалната област, в предната част на бедрото и от вътрешната страна на подбедрицата. Също така се наблюдава мускулна слабост, а коленният рефлекс е намален или липсва.
При увреда на сакралния плексус болката е водещ симптом. По-изразена е около тазобедрената става, по хода на седалищния нерв (n. Ischiadicus) и неговите клонове. Отслабени или липстващи са ахиловият и кожният плантарен рефлекс.
Затруднени са движенията в тазобедрената, колянната става, флексията и екстензията на стъпалото и пръстите. Появява се степажна походка.
Лечение
Лечението на плексита бива консервативно или оперативно. Консервативното лечение включва специализирана физиотерапия и криотерапия, а лечебните масажи са неизменна част от лечението на този тип заболяване. Продължителността на рехабилитацията и избора на процедури зависи от степента на засягане на периферната нервна система и периода, в които се намира пациента.
Нашата цел е насочена върху:
- редуциране на болката и възпалението
- подобряване на трофиката
- увеличаване на мускулната сила на отслабените мускули
Провеждането на специализиран терапевтичен курс е от изключителна важност за трайното и качествено въстановяване на пациента.
Иновативно клинично мислене и подобряване на двигателното обучение при ограничени дейности и участия в ежедневието
НЕВРО РЕХАБ ИЗГРЕВ успешно прилага специализирани терапевтични методи след заболявания и увреждания на периферната нервна система следствие на възпаление и/или притискане от костни структури като парализа на лицевия нерв, мононеврит на N. Radialis, мононеврит на N. Medianus, мононеврит на N. Ulnaris, синдром на карпалния канал, синдром на ложата Гийон, синдром на кубиталния канал. Притискане на N. Tibialis в областта на тарзалния канал.
Полиневропатии: инфекциозни полиневропатии, токсични полиневропатии, метаболитни и наследствени полиневропатии, синдром на Гилен Баре.
Заболявания на централната нервна система като: Паркинсон, спинален инсулт, неврологични усложнения след ХИВ и СПИН, лица преживели отстраняване на тумори на нервната система и други.
Работим по световни стандарти и прилагаме най-модерните методи и ефикасни концепции за бързо възстановяване