Подводна лечебна гимнастика при пациенти с гръбначно мозъчни травми

Подводна лечебна гимнастика при пациенти с гръбначно мозъчни травми

Подводната лечебна гимнастика като част от специализирана физиотерапия представлява изключително подходящ елемент от рехабилитацията на редица неврологични заболявания като и при пациенти с гръбначно мозъчни травми. В конкретния случай е необходим отопляем басейн и специално предписани физически упражнения във водна среда. В България има изключително добри предпоставки за практикуване на подводна гимнастика в редица санаториуми и лечебни заведения притежаващи необходимата база. Имайки предвид физиологичните, биомеханичните, терапевтичните и функционалните ползи от подводната гимнастика, както и натрупания богат опит на рехабилитаторите този вид упражнения водят до много добри резултати, които са част от комплексното лечение на пациенти с гръбначно мозъчни травми. За съжаление базата в България е остаряла, а за обновяването и са необходими сериозни инвестиции и желание за развитие.

При пациенти с гръбначно мозъчни травми, лечението е мултидисциплинарно. Когато физиотерапевтът или рехабилитатора разполага с ресурса на басейна, чрез адекватно предписана програма за водни физиотерапевтични упражнения се наблюдава подобрение в състоянието на пациентите.

Необходима е професионална стратегия за специализирани подводни физически упражнения, които стимулират пластичността на мозъка и имат терапевтични, функционални и биомеханични ползи.

При предписване на подводни упражненията за рехабилитация се вземат предвид здравословното състояние на лицето, мотивацията и текущото състояние на заболяването, както и вида на басейна, температурата и физическите свойства на водата. Специализираната програма включва седмичен план, интензивност на упражненията, скорост, време за изпълнение, положение на тялото, дълбочина на басейна, натоварване (с или без оборудване и аксесоари) и вида на упражненията. Изключително важни са продължителността на терапията с цел избягване на претоварване и други важни показатели като безопасност, хигиена и достъпна среда до басейна снабдена със специализирана инфраструктура.

Физиотерапевтът/рехабилитатора трябва да има опит и необходимите знания за да направи точния избор на терапевтична програма. Важно е да има правилен клиничен подход и богата практика при лечение на пациенти претърпели гръбначно мозъчни травми.