Рехабилитация след инсулт с физиотерапевт в неврологията от Италия. Гост специалист в Неврорехабилитация Изгрев с важни насоки за възстановяването на хора преживели инсулт.

Рехабилитация след инсулт с физиотерапевт в неврологията от Италия. Гост специалист в Неврорехабилитация Изгрев с важни насоки за възстановяването на хора преживели инсулт.

С огромно удоволствие бихме искали да споделим за прекрасната среща с колежката доктор физиотерапевт Сабрина Кондро от гр. Палермо (Сицилия), която се състоя през месец юли 2023 г. в Неврорехабилитация Изгрев в гр. София.
Доктор Сабрина Кондро е физиотерапевт в неврорехабилитацията с над 35 годишен опит и познания в тази област. В своята практика доктор Кондро разчита изключително много на специализирани мануалните техники и осъзнатите от пациента движения. По този начин пациента осъзнато и волево сам извършва и заучава наново загубените движения.
Според Сабрина Кондро редовната рехабилитация е най–правилният подход за успешното възстановяване на човек преживял мозъчен инсулт. Трябва да се провежда специализирана физиотерапия от кинезитерапевт тесен специалист в неврологията. От основно значение за физическото подобряване на пациента е неговата мотивация, силна отдаденост, подкрепа от семейство и приятели, както и от институции са сред основните предпоставки за провеждането на качествена и ефективна терапия.
Заедно със г-жа Кондро успяхме да обменим важна информация свързана със специализираната терапия и възстановяване на пациенти преживели мозъчен инсулт.
Именно тук ще споделим една малка, но съществена част от въпросите, които обсъдихме в кабинета на Неврорехабилитация Изгрев в град София.

Г-жо Кондро, как успявате да редуцирате повишения мускулен тонус при пациенти с мозъчен инсулт?

Използваме лек стречинг, пасивни движения, а естествено и активни движения. Също така упражнения повишаващи мускулната сила и увеличаващи обема на движение в ставите. При необходимост използваме ортезни средства, които са в помощ на рехабилитационната програма.

Използвате ли топлинни или студени апликации или масаж за редуциране на повишения мускулен тонус?

Не използваме топлинни и студени апликации. Също така не считам използването на масажа за уместен при спастичност.

Какво е Вашето мнение за приложението на ботолинов токсин при спастичност?

Одобрявам употребата на Ботокс само, ако след това се изпълнява целенасочена и специализирана тренировка за засилване на антагонистичните мускулни групи. Поставянето на ботокс трябва да е умерено и целесъобразно, за нуждите улесняване на последващия рехабилитационен процес. При продължителна употреба на ботокс се наблюдават негативни промени в инжектираните мускулни групи.

Според Вас кой е по–добрият рехабилитационен подход, който да използваме при пациенти преживели мозъчен инсулт? Да включваме в рехабилитационната програма целенасочени двигателни задачи в техния патологичен модел на движение или да използваме упражнения засилващи слабите мускулни групи?

Аз смятам, че по–добрият вариант е да се тренират слабите мускулни групи например външни ротатори на раменна става, екстензори на лакът, китка и пръсти.

До каква степен се възстановява горният крайник след една тежка хемиплегия при пациенти на средна възраст?

Моите наблюдения са, че след една тежка хемиплегия при пациенти на средна възраст функцията на горния крайник може да се възстанови максимум до 70 %. За
съжаление остават двигателни дефицити, които нарушават изпълнението на по-сложни дейности от ежедневието.

Има ли връзка добрата походка при човек преживял инсулт и функцията на горния крайник?

Разбира се, че има връзка. Походката и функцията на горния крайник са тясно свързани. Горния крайник участва в процеса на ходене разминавайки се със срещуположния крак. Пациентите, които развиват добра походка възстановяват по–лесно функцията на горния си крайник.

Има ли смисъл да се провежда рехабилитация при пациенти след инсулт в хроничен период?

Да разбира се, че има смисъл. При пациенти, които отдавна са преживели мозъчен инсулт, задължително трябва да се поддържат постигнатите резултати и да се провеждат специализирани рехабилитационни процедури. Обикновенно този тип пациенти нямат достътчна физическа активност, в следствие на което е възможно да влошаат двигателното си представяне. Същото се отнася и за пациенти с множествена склероза, латерална амиотрофична склероза, черепномозъчна трамва, гръбначномозъчна травма и други с неврологични заболявания. При някои пациенти рехабилитацията продължава цял живот. Важна цел е да се поддържа двигателната им активност в добра форма.

Колко време продължава лечението на пациент преживял инсулт в Италия?

При нас в Италия след като на пациента му е проведено активно лечение и вече е със стабилни хемодинамични показатели се настанява в болница за продължително лечение за период от три месеца. Точно това е времето, в което протичат най–силно процесите на невропластичност и мозъчна реорганизация. Терапевтичните процедури се
осъществяват интензивно по два пъти дневно с продължителност от 45 минути. Задължително изпълнени от тесен специалист физиотерапевт (кинезитерапевт) в неврологията. Именно това са важните предпоставки за успешното възстановяване на пациента.

Петър Петров физиотерапевт (кинезитерапевт) в неврологията и психиатрията и Кирил Пильоков физиотерапевт (кинезитерапевт) от Неврорехабилитация Изгрев изказват сърдечни благодарности на доктор физиотерапевт Сабрина Кондро за споделения професионален опит и прекрасната вечер, в която обменихме опит и разбира се на съпруга и Розарио от град Палермо.