Терапевтични процедури

Нашите услуги са посветени на всички хора, които в резултат на нараняване и/или неврологично заболяване имат физически и когнитивни проблеми, следователно се нуждаят от правилната стимулация за реорганизиране на нервната система.

Всички съвременни методи за Вас и вашето здраве – това е нашата цел!

Индивидуални и качествени процедури, съобразени със специфичното състояние на пациента

Ние НЕ пестим усилия, възможности и труд за здравето на пациента, а колкото по-бързо се вземат необходимите мерки,
толкова по-траен и качествен е резултата.

Бобат

Основатели на концепцията Бобат са физиотерапевтите Berta Bobath и съпругът и Dr. Karel Bobath. В началото тя е била насочена към деца с церебрална парализа и възрастни преживели мозъчен инсулт. Съвременната концепцията на Бобат има цялостен подход към оценката и лечението на пациенти, с двигателни нарушения и лош постурален контрол. Разлежда техните сензорни и перцептивни дефицити, има отношение към адаптивното поведение на пациента и се фокусира върху двигателните проблеми с цел лечение съобразено с индивидуалните нужди на пациента. Може да се приложи при лица от всички възрасти независимо от степента на физическо и функционално увреждане.

Концепцията разглежда движението като резултат от динамичното взаимодействие между системите за възприятие, познание и действие. Подчертава способността на централната нервна система да приема, интегрира и реагира на околната среда за постигане на двигателна цел. Подходът Бобат е холистичен и обхваща всички области на ежедневния живот.
Концепцията е процес на обучение за възвръщане на моторния контрол и пациента не трябва да бъде насърчаван за компенсаторни движения, които могат да се появят естествено в резултат на лезия на централната нервна система. Практикуващите Бобат се стремят по максмилно лесен начин чрез активно участие на пациента да провокират ново умение или част от умение. Избраното умение се наблюдава, анализира, интерпретира, експериментира и се измерва резултата.

Неврорехабилитация ИЗГРЕВ е сертифицирана за работа с концепцията Бобат от международната асоциация за неврологична рехабилитация на възрастни (IBITA) с преподаватели от Кралство Белгия, Гърция и др.
Бобат терапията норамализира мускулния тонус и стимулира развитието на правилни двигателни умения, а крайния резултат е формирането на правилен модел на движение и прилагането на придобитите умения в ежедневието.

Проприцептивното нервно-мускулно улеснение(PNF)

Нашите терапевти са сертифицирании с опит в извършването на специализирани ПНУ (PNF) техники при пациенти с неврологични пролеми и непрогресивни заболявания на централната нервна система.
Проприцептивното нервно-мускулно улеснение (PNF) e метод въведен от д-р Кабат, който е насочен към дисфункции на нервно мускулната система.

В основата на философията на ПНУ (PNF) са думите на д-р Кабат, че всяко човешко същество включително и това със сериозни увреждания притежава скрит и неизползван потенциал. Въз основа на този принцип задачата на терапевта е да мобилизира резервите на пациента и да се фокусира върху неизползвания съществуващ потенциал на индивида. Този подход е интегриран и разглежда човека като едно цяло като не се концентрира само върху даден проблем или сегмент на тялото. Концепцията се фокусира върху положителните страни и способности на пациента във физически и психологически аспект.

Методиката цели да окаже стимули върху проприорецептори разположени в различни структури на човешкото тяло и чрез тях да провокира определени неврофизиологични процеси като: Temporal sumation (времево сумиране), Spatial summation (пространствена сумация ), ирадиация на възбуждението, реципрочна инервация, Successive induction сукцесивна (последователна) индукция. Специфичните техники на ПНУ са насочени към подобряване на функциите на тялото или конкретна дейност предварително уточнена в лечебния план. Техниките комбинират различните видове мускулни контракции и се адаптират към нуждите на дадения пациент. Могат да отпуснат напрегнат мускул, да увеличат обема на движение, да увеличат мускулната сила и да помогнат за задържане на дадена позиция.

Основна цел на концепцията е пациента да достигне най–високото си ниво на функционалност, като се следват принципите на двигателно обучение и двигателен контрол. ПНУ (PNF) е подходящ за пациенти с лезии на горните двигателни неврони, придружени от спастичност, а може също така да се използва за иницииране на мускулна контракция при пациенти с частично увреждане на периферните нерви и екстремна мускулна слабост. Посредством метода се прилагат движения със специфична последователност за стимулиране на мускулните и неврологични функции.

Мълиган

Новозеландския физиотерапевт Брайън Мълиган разработва концепцията Мълиган за лечение на мускулно-скелетни наранявания посредством мобилизация с движение.
Концепцията на Мълиган включва няколко различни мобилизиционни техники за лечение на гръбначния стълб, болки във врата или гърба и болки в крайниците като:

– скованост на ставите в гърба или шията, както и на ръцете или краката

– намален обхват на движение в гърба или шията, както и ръцете или краката

– болки в гърба или шията, както и в ръцете или краката

Мълиган също така третира крайници, засегнати от увреждане на гръбначния стълб. Мобилизиционните техники включват естествени апофизарни плъзгания (NAGs), устойчиви естествени апофизни плъзгания (SNAGs) и мобилизация с движение (MWM). Целта на тези мобилизации е да се увеличи свободният от болка обхват на движение на гръбначния стълб и засегнатите крайници.

Концепцията на Мълиган има следните предимства:

– намалява болката

– увеличава свободния от болка обхват на движение на гръбначния стълб и крайниците

– намалява възпаления на меките тъкани.

Нашите терапевти са квалифицирани и сертифицирании с опит в извършването на специализирани Мълиган техники при пациенти, които имат всякакъв вид хронична болка.

Сириакс

Подходът Cyriax се фокусира върху диагностиката и консервативното лечение на увреди на меките тъкани в опорно-двигателния апарат. Доказано е, че лекува всяко състояние засягащо сухожилията, лигаментите, мускулите и бурсата, като оказва положителен ефект на шийните, гръдните и лумбалните прешлени на тялото.

Този метод се фокусира основно върху оглед, анамнеза, функционално изследване, палпация, диагностика и диференциране на диагнозата. Следствие на правилно и точно диагностициране се прилагат конкретни техники за лечение на заболявания на меките тъкани, като дълбока транзверзална фрикция, мобилизация, инфилтрация, тракции и манипулации на гръбначния стълб и периферните стави.

Метода Cyriax предлага няколко различни вида на лечение, като дълбока напречна фрикция, специализирани манипулации и мобилизации, тракции и инфилтрации. Задължетелно е неговато прилагане да се извършва от сертифициран специалист в областта на физиотерапията и рехабилитацията.

Магнитотерапия

Магнитотерапията има доказано лечебно действие върху целия организъм. Изключително силно въздействие има върху клетъчната мембрана където увеличава клетъчната проницаемост и променя мембренният потенциал. Магнитотерапията действа лечебно върху нервната, сърдечносъдовата, ендокринната, храносмилателната и костната система. Чрез нейто въздействие се развиват три реакции на адаптиране, а именно тренировка, активация и стрес, като последната се избягва, а първите две имат лечебен ефект.

Магнитотерапията има много ползи за здравето и е доказано ефективна като допълваща терапия за лечение на остео и ревматоиден артрит, нараняване на тъканите и костите, невропатия, психични разстройства, стрес, болка след полиомиелит и много други състояния.

Ефектите от магнитотерапията са

– противовъзпалителни

– подобряване кръвообращението и намаляване отока при навяхвания, разтягания и други наранявания

– повишаване на имунната функция

– облекчаване на стреса и подобряване на съня

Магнитотерапията работи много добре за облекчаване на неврологични болки и има молекулярно действие, което намалява възпалителните процеси в тялото.

Изследванията за ефектите от магнитната терапия показват, че тя е най-ефективна при условие че се използнат високотехнологични устройства, правилна методология и протоколи за лечение от квалифициран специалист.

Ултразвукова терапия

Ултразвука представлява механични и вълнообразно разпространяващи се движения на частици в материална среда с честота над 20 000 Hz.
Доказано ултразвукът се използва в рехабилитацията, хирургията и диагностиката на редица заболявания като мощен енергиен фактор, който е безвреден и лесно поносим от организвма.

Ултразвукът има множество благоприятни физико-химични, термични и бактерицидни ефекти.

Неврорехабилитация ИЗГРЕВ успешно прилага ултразвук като своеобразен микромасаж на тъканите посредством който се улеснява дифузията през клетъчната мембрана активизирайки междуклетъчната обмяна на веществата. Повишава се нервната проводимост и се намаляват спазмите на гладката и набраздена мускулатура.

Посредством ултразвука се постигат добри терапевтични ефекти като противовъзпалително, аналгетично, фибринолитично и антиалергично действие. Стимулира се регенерацията на тъканите и се подобрява обмяната на веществата.

Използва се при заболявания на нервната система като различни видове невралгии, неврити и фантомни болки. Прилага се и при дискови хернии, спондилартроза, шийна остеохондроза и радикулит.

Мобилизация на перифирни стави

Мобилизациите на периферните стави се използват за да възстановят ставната подвижност, когато тя е смутена от обратимо ограничение. След функционално изследване на ограничената става, може да се премине към специфични и целенасочени мобилизационни техники. Основната цел на мануалната ставна мобилизация е да подобри ставната подвижност и да премахне болката.

Всяко едно обездвижване води до хипотрофия на ставния хрущял и вътреставни сраствания. Възможно е поява и на контрактури. Прекомерните натоварания върху ставите водят до тяхното по–ранно износване и дегенеративни промени в ставния хрущял. Ставите в човешкото тяло се подхранват благодарение на движенията, а ставните хрущяли се изхранват от синовиалната течност намираща се в самата става.

Причини за ставна дисфункция могат да бъдат: болката, мускулният гард, отокът, мускулният спазъм, ставният блокаж, контрактурите, срастванията и костните деформации.

Мобилизациите на ставите подобряват ставната подвижност, намаляват ставната болка, намаляват мускулния спазъм и поддържат трофиката.

Абсолютни противопоказания за прилагане на мануална мобилизация са : тумори, ревматоиден артрит, незарастнали фрактури, нестабилизирани луксации, дисторзии, костни заболявания, остра болка, ставна хипермобилност и ендопротезирани стави. Относителни противопоказания са: остеопороза, подостър зудеков синдром, продължителна употреба на кортико стероиди, системни съединително-тъканни заболявания или болни в напреднала възраст.

Ние от неврорехабилитация ИЗГРЕВ успешно прилагаме всички специализирани мануални техники необходими за успешното и адекватно лечение на Вашата дисфункция.

Мобилизация на периферни нерви

Периферната нервна система е разклонение на централната нервна система и има за цел да приема и предава информация от главния и гръбначния мозък към крайниците и вътрешните органи. Периферните нерви нямат характерната защита на централната нервна система и са уязвими от механични и токсични увреждания. Без нормална механика на нервната тъкан се затруднява предаването на импулси до съединителната тъкан.

Периферната нервна система е в тясна връзка с мускулно скелтната система, а това е една механична среда в която се осъществяват движения и следователно нервната тъкан е подложена на стресови влияния. Заболявания на мускулно скелетната система, лесно могат да доведат до проблеми свързани с нарушена невродинамика.

Мобилизацията на периферните нерви е метод чрез който се редуцира болка провокирана от нарушена невродинамика. Подобрява се еластичността и трофиката на нерва, в следствие на което се подсилват самооздравителните процеси на засегнатата нервна структура.

Подходяща е при нарушения свързани с мобилността и еластичността на нервната система. До такива състояния могат да доведат скъсяване на мускулите, контрактури, повишен мускулен тонус, ограничения в обема на движение, нарушения в сетивността, болка, циркулаторни нарушения и др.

Противопоказания за прилагане на мобилизации на нервната система: дискови хернии, възпалителни процеси, силна болка, лезии на нервната система, тумор на нервната система и др.

Мобилизацията на периферните нерви се използдва при редица неврологични и ортопедични заболявания. Спомага за ускоряване на рехабилитационния процес и по-бързо възстанояване на пациента.

Постизометрична релаксация

Постизометричната релаксация е мануално-релаксираща техника, която се прилага при проблеми в мускулната система. Тя се фокусира върху функционалните смущения на мускулите, а не върху конкретната диагноза.
Постизометричната релаксация може да се приложи при ограничена подвижност в крайниците, торса и гръбначния стълб, като може да се насочи към определен мускул или мускулни влакна.

Прилага се от опитни терапевти след щателно направено функционално изследване, а за постигане на терапевтичен ефект трябва да бъдат спазени съвкупност от важни методологични стъпки.

Постизометричната релаксация намалява повишения мускулен тонус, като стимулира проприорецепторите, в следствие на което се подтискат ноцицептивните (болковите) влакна. Намалява се мускулния спазъм при лигаментарни болки, тендомиозити, мускулен дисбаланс и др.

Техниката премахва функционалната връзка между ставния блокаж и протективния мускулен спазъм. Тя е нетравматична и напълно безболезнена.

Правилно приложена има силен аналгетичен ефект и спомага за по-голям обем на движение на крайниците, торса и гръбначния стълб.

Специализиран масаж

Специализираният масаж е средство, чрез което посредством механични техники и похвати се упражнява профилактично и лечебно въздействие върху пациента.
Дозираното механично и физиологично въздействие води до оздравителни реакции на организма.

НЕВРО РЕХАБ ИЗГРЕВ успешно прилага специализирани техники на мануалната терапия с неврорефлекторно и хуморално въздействие върху рецепторния апарат на кожата. Въздействаме върху всички части на централната, вегетативна и периферна нервна система. Масажните техники и похвати регулират възбуднозадържаните процеси в централната нервна система и допринасят за тонизиращо, обезболяващо и релаксиращо действие.

Чрез специализирани техники оказваме директно и положително въздействие върху кръвоносната система, цялостната мускулатура и ставният апарат. Регулираме обменните процеси и активираме функциите на съединителната тъкан като подобряваме трофиката и кръвоснабдяването.

Нашият екип владее специализирани масажни похвати, които успешно прилага и съчетава в терапията на значими неврологични заболявания и други от общ характер.

Перкусионна терапия (Терра гън)

Механичната перкусионна терапия посредством специализирани уреди намира изключително добро приложение при скованост и облекчаване на мускулната болка. Ускорява кръвообращението и възстановяването след силови физически упражнения и наранявания.
Наблюдава се изключително добро влияние върху меките тъкани на тялото. Специализираните уреди за перкусионна терапия имат уникалната възможност за предотвратяване на възпаления причинени от сцепление между фасцията и мускулите.

Неврарехабилитация ИЗГРЕВ прилага успешно методите на вибрационната терапия като превенция на мускулни болки и травми, така и за успокояване на нервната система.

Лазерна нискочестотна терапия

Лазерната терапия с ниска мощност се превръща в обичайна и изключително ефикасна практика във физикалната медицина и рехабилитацията.
Лазерната терапия увеличава синтеза на АТФ синтазата и намалява оксидативния стрес чрез подобряване на ефективността на електронната транспортна верига в митохондриите. Намира широко приложение върху неврологични заболявания като регенерация на периферните нерви, увреждане на гръбначния мозък, инсулт и невродегенеративни заболявания.

Посредством лазерната терапия се активират транскрипционните фактори, потискат се възпалителните процеси и се влияе успешно върху невротрофичните фактори като невротрофичен фактор, извлечен от мозъка и фактор на растеж на нервите.

Наблюдават се благоприятни противовъзпалителни, регенеративни, аналгетични и стимулиращи имунната система ефекти при пациенти с неврологични заболявания. Заболяванията, подлежащи на специализирано лечение са дископатия и дискова херния, дегенеративни заболявания на гръбначния стълб, остра радикулопатия и невралгия. Нискочестотната лазерна терапия спомага за значително количество структурни и клетъчни промени, в резултат на което бива жизнеспособен подход за лечението на неврологични заболявания.

Електротерапия

Електротерапията е физиотерапевтично лечение, което използва електрически ток за стимулиране на определени части от тялото, засегнати от неврологично заболяване или болка, възпаление, атрофирали мускули, мускулно-скелетни наранявания и други. Тя е високо ценена и в спортната медицина, където спомага за бързото възстановяване след интензивни спортни натоварвания. Използват се основно токове с ниско напрежение и честота, предизвиквайки аналгетични, противовъзпалителени, ексцитомоторни, трофични, термични и други лечебни ефекти.

Видът на лечението посредством електротерапия, зависи от дагнозата на всеки пациент. Най-често използваните електротерапевтичните методи, които се използват в рехабилитацията са:

1. Транскутанна електрическа нервна стимулация (TENS). Състои се от прилагане на електрически ток за овладяване на хронична и остра болка. Чрез TENS оборудването се предават импулси на електрическа стимулация насочени към сетивните нерви, като по този начин се постига аналгетичен ефект. Техниката е неинвазивна, проста и без странични ефекти.

2. Терапия с интерферентен ток (IFT). Тази техника се състои от нискочестотна електрическа стимулация за облекчаване на болката, мускулна стимулация, повишен кръвен поток и намаляване на отока в тъканите. IFT по същество действа най-бързо и ефективно върху нервните тъкани, като облекчава болката.

3. Електрическа мускулна стимулация (EMS). Този тип терапия се използва за генериране на импулси, които стимулират моторните неврони и предизвикват мускулна контракция. Известна е още като мускулно тренировъчна терапия, защото ефектът й е подобен на този, при който се тренират различни мускулни групи. Лечението с (EMS) се използва при мускулна атрофия, контрактури, стимулиране на парализирани мускули, укрепване на стабилността на ставите и редуциране на болката.

4. Електрофореза. Това е ефикасен електролечебен метод, при който се въвеждат и лекарствени вещества в организма посредством галваничен ток или други монополярни токове. В практиката е много важно да бъдат съобразени редица фактори като концентрацията на разтворите, времетраенето на процедурите и други морфологични особености на кожния участък върху който се прилага процедурата. Терапевтичното въздействие на електрофорезата има редица предимства като образуване на кожно лекарствено депо способстващо за поетапно и равномерно усвояване на медикаментите.

Електротерапията е ефективна при пациенти, страдащи от болки от нервен произход като изтръпване, парене в ръцете и краката, болки в цялото тяло. Може да се прилага с терапевтични цели като индивидуална техника или като допълнение към специализираната рехабилитация. Заболявания като ревматоиден артрит, мускулни атрофии, невралгии, остеоартрит на гръбначния стълб, остри или хронични болки в ставите, рамото, китката или тазобедрената става се влияят много добре от електротерапията.

По време на сеансите електрическият ток се насочва и прилага под контрол, създавайки усещане за релаксация в тялото на пациента. Терапията е безболезнена и неинвазивна.

Криотерапия и светлолечение

Светлолечението се прилага с лечебна и профилактична цел посредством естествени или изкуствени източници. Светлинните излъчвания според дължината на вълната и физическите им свойства биват инфрачервени и ултравиолетови.

Топлината е един от най-старите познати фактори във физикалната и рехабилитационна медицина. Тя се прилага от дълбока древност, като най-изразените ефекти на топлината са противовъзпалителен, болкоуспокояващ, трофичен, антиспастичен ефект и допринася за образуването на биологично активни вещества в тялото. Топлинната терапия посредством светлолечение и други специализирани техники води до увеличаване на циркулацията на кръв. По този начин кръвоносните съдове се разширяват и кръвта успява да достигне до най-малките капиляри. Подобрената циркулация на кръв дава възможност на тялото да увеличи метаболитната си активност като се осигуряват повече хранителни вещества за тъканите в тялото. Осезателно се подобрява кръвообращението и обменните процеси. В същото време се понижава възбудимостта на периферните сетивни нерви и болката намалява.

Криотерапията или лечение с лед е метод, при който студът се използва като лечебен фактор. Използва се предимно в локално приложение като ефекта от процедурата е намаляване на мускулния тонус и забавяне на нервната проводимост. Подобрява се движението в ставите, потискат се възпалителните процеси, а местната криотерапия е изключително подходяща в съчетание със специализирана кинезитерапия.

Ударно-вълнова терапия (Shockwave)

Ударно-вълновата терапия е изключително ефективно, неинвазивно лечение на увредени меки тъкани в човешкото тяло. Тя е безопасна и алтернативна на хирургическа намеса или на стероидни и други медикаментозни инжекции. Терапията посредством ударни вълни е доказала метаболитните реакции, които активират лечебния процес. Има бърз заздравителен и обезболяващ ефект при хронични заболявания на мускулите и сухожилията, включително ахилесови, подколенни сухожилия, пателарни, глутеални и хронични тендинопатии.

Пациентите могат да очакват:

– Намаляване на болката от неврологичен характер

– Увеличаване на кръвообращението

– Стимулиране на лечебния и заздравителен процес

– Дългосрочно нормализиране и регенерация на тъканите

Ударно-вълновата терапия бързо набира подкрепа като нехирургичното лечение, което се използва във физиотерапевтичната практика. Shockwave действа, като прилага енергийни импулси към целевите зони, където може да има анормална или увредена тъкан. Вълните се разпространяват вътре в тъканта и провокират увеличаване на притока на кръв към определената зона. Последством подобряване на циркулацията локалният метаболизъм се ускорява и стимулира бързата регенерацията на клетките. Резултатът от ударните вълни е по-бързо възстановяване при нараняване и облекчаване на болката при редица хронични състояния.

Нашата цел е да помогнем на пациентите да достигнат пълния си потенциал, като по този начин подобрят бързо своята независимост.

Невро Рехаб ИЗГРЕВ разполага с тясно специализирани професионалисти с богат опит в неврорехабилитацията, обучени да подобрят качеството на живот и автономността на пациента.
Предлагаме професионален масаж от най-висок клас в съчетание със специализирани мануални техники.
По този начин ще облекчим неразположението и ще подобрим общото Ви състояние. Полагаме сериозни усилия да елиминираме болката и причината за възникването и, а със своето обезболяващо въздействие специализираният масаж ще премахне умората и ще възбуди оздравителния процес на организма.

С цел по-качествени процедури и бързо възстановяване приемаме по-малко пациенти и свободните ни часове са лимитирани!