Рехабилитацията заема важна част при комплексното лечение на пациенти с онкологични заболявания. В миналото основната грижа при този тип пациенти е била самото им оцеляване, а в наши дни рехабилитационната медицина се стреми да подобри качеството на живот по време и след лечението на раковите заболявания.
За постигане на висока ефикасност от рехабилитацията е важно специализираните процедури да започнат възможно най-рано. Много често
физикалната терапия започва още в предоперативния период с цел улесняване хода на следоперативното възстановяване. Рехабилитационните процедури минават през диагностичен, хирургичен, лъчев или медикаментозен, рехабилитационен и възстановителен период, в който рехабилитационната медицина заема основно място. Съставя се комплексна рехабилитационна програма следваща спецификите на заболяването. Тя се съставя от мултидисциплинарен екип от специалисти. Мястото на рехабилитатора в екипа е от основно значение, където той съвместно с другите специалисти съставя и провежда лечебна гимнастика и прилага специализирани кинезитерапевтични методи. Извършва периодични тестове, прилага специализирани уреди за рехабилитация и изпълнява предписаните електротерапевтични процедури.
Рехабилитацията има основна и важна роля в съвременната онкология. Нейната функция е строго дефинирана занимавайки се освен със засегнатия участък, така и с последващите етапи от лечението.
Основната задача на физиотерапията в онкологията е да допринесе за възможността от качествено възстановяване на пациента и възобновяване на ежедневните му дейности.