Спастичност

Спастичност

Спастичността е състояние, при което се наблюдава необичайно повишаване на мускулния тонус, а това води до затрудняване на движенията и говора, а в някой случаи може да създаде дискомфорт и болка. Най-често спастичността се причинява от увреждане на нервни пътища разположени в главния или гръбначния мозък, които контролират движенията на мускулите.

Спастичността се появява при заболявания като: увреждане на гръбначния мозък, множествена склероза, церебрална парализа, инсулт, черепно мозъчни травми, амиотрофична латерална склероза и др. Симптомите са: повишен мускулен тонус, клонус (серия от бързи мускулни контрахирания), повишени сухожилни рефлекси, патологични рефлекси, мускулни спазми, неволево кръстосване на краката. Възможни са контрактури и поява на болка. Степента на спастичност варира от лека мускулна скованост, до тежки и болезнени, неконтролируеми мускулни спазми. Спастичността е сериозен проблем и може значително да наруши ежедневните дейности на засегнатите хора.

Освен лекарствената терапия в лечението задължително се вклюва и рехабилитация. Кинезитерапевтичната програма трябва да включва стречинг на мускулите, упражнения повишаващи мускулната сила и увеличаващи обема на движение в ставите. Целта е да се намали тежестта на симптомите.

В случаи когато се наблюдава повишен мускулен тонус се инжектира ботулинов токсин или се предприемат хирургични интервенции.